TikTok-учителювання як спосіб бути «на одній хвилі», але... на виході — скалічені мізки (TikTok Brain) учнів

TikTok-учителювання як спосіб бути «на одній хвилі», але... на виході — скалічені мізки (TikTok Brain) учнів
Дата: 20.07.2025

Автор: Віктор Громовий, український педагог, освітній експерт, публіцист, шеф-редактор порталу "Освітня політика"

А тепер поясню чому я так вчепився у наших мегакрутих і суперсучасних TikTok-учителів, які з першого класу сприяють TikTok загниванню мозку своїх учнів ( #TikTok Brain rot*).

Версія шановних опонентів, що це все тому, що я професійно відсталий ретрогад, який не «в тренді» і не хоче (бо сам не вміє!), щоб вчителі «бути з учнями на одній 20 сек. хвилі», не знаходить підтвердження. З однієї простої причини: наші європейські колеги зараз роблять прямо протилежне. 

У жовтні з ймовірністю 99.99% буде прийнята загальноєвропейська заборона TikTok-ошитись з дітьми. Якщо точніше, заборона дітям взагалі користуватись соціальними мережами. Бо в Європі нікому з їхніх вчителів в голову не приходила ідея TikTok-ошитись з дітьми.

І я ніде в західних виданнях не зустрічав публікацій у яких би прославляли такий спосіб «зблизитись» з дітьми.

З етичних міркувань не хочу «прославляти» розкручену «агентами змін» TikTok-вчителку початкових класів. Але… те, що вона 7-річних дітей підсажує на TikTok і витрачає по пів уроку на знімання відосіків — це зло в чистому вигляді.

Тільки у нас читаю ось таке:

Вчителька з TikTok: як освітянка на Кіровоградщині руйнує стереотипи та зближується з учнями.

Українські вчителі — зірки TikTok: вони збирають шалені перегляди та гонорари

(до речі, перший із згаданих у цьому матеріалі TikTok-вчителів щойно став... орденоносцем).

Усе буде TikTok?!

Коли написав про це пост у Фейсбуці, наші "розумники" мені розказували про TikTok як мегапотужний інструмент освіти, який слід використовувати починаючи з дитсадочка.

А дехто взагалі вважає, що настає період у розвитку цивілізації, коли власне вчитель, як фізична особа — не потрібен.

Уже не раз упродовж останніх сотні років з появою спочатку радіо, потім телебачення, згодом Інтернету, тепер ШІ виникали такі ілюзії. Вони завжди зазнавали і зазнаватимуть краху, бо людині потрібна людина.

Ще один їхній аргумент:  якщо ми хочемо впливати на сучасних дітей, ми маємо говорити їхньою мовою.

Ну смішно ж використовувати підлітковий жаргон і просто злочинно ще більше опускати їхні процеси мислення до рівня TikTok brain.

Просив прихильників TikTok-освіти погуглити що таке TikTok brain і чому педагоги всього світу б’ють тривогу з приводу інтелектуальної катастрофи, яка спіткала наших дітей.

❗️ TikTok Brain — це термін, який використовується для опису того, як короткі відео руйнують здатність дітей зосереджуватися та ефективно навчатись.

Симптоми TikTok Brain:

• Скорочений період концентрації уваги.

• Труднощі з концентрацією на навчанні.

• Неспокій.

• Проблеми з пам'яттю.

• Залежна поведінка.

Марія Карп пише в коментарях: «TikTok brain — це звичка мислити уривками і втрачати концентрацію. Бути «на одній хвилі» з учнями добре, але не якщо ця хвиля триває 15 секунд. Завдання учителя: навчати глибини й зосередженості, а не лише швидкого споживання контенту».

Так, це точно не та хвиля. Коли я починав працювати в школі, часто чув фразу про «дешеву популярність серед учнів».

Ще одна проблема: як тільки сьогодні не обзивають нормального вчителя, який вимагає вчитиСЯ. Ну принаймні докладати хоч якихось зусиль до навчання. А от абсолютно байдужого, який нічим не перенапружує ні учнів, ні їхніх батьків TikTok-вчителя, який просто розважає, чомусь вважають прогресивним. Не дивно, що на виході маємо неуків із деформованим мозком.

Про цю загрозу зараз треба волати «з усіх прасок». Бо на Заході вже давно зрозуміли шкідливість безконтрольного впливу соцмереж на інтелектуальний розвиток дітей  і роблять реальні кроки для  нейтралізації цієї загрози.

Мені ж кажуть: ви заважаєте одним розважатися, а іншим — заробляти.

Пишуть, що на місце занудного вчителя, який навантажує вражливих і тендітних дитяток-сніжинок вивченням таблички множення, має прийти весела щаслива TikTok-вчителка-аніматорка.

Так от

Аніматорка не навчить історії, бо справжнє вивчення історії передбачає читання серйозної літератури, роботу з першоджерелами тощо.

Аніматорка не навчить фізиці, бо справжнє вивчення фізики передбачає здійснення експериментів, розуміння складних законів тощо.

Як тільки сьогодні не обзивають нормального вчителя, який вимагає вчитиСЯ. Ну принаймні докладати хоч якихось зусиль до навчання. А от абсолютно байдужого TikTok-вчителя, який нічим не перенапружує ні учнів, ні їхніх батьків, який просто розважає, чомусь вважають прогресивним. Не дивно, що на виході маємо неуків.

Про це треба говорити відверто, бо це не просто загравання, це калічення дитячих мізків.

Я ніяк не можу зрозуміти дивний парадокс:

Наші «агенти змін», які навіть під час війни не вилазять із закордону (беруть там участь у всіх можливих конференціях, семінарах тощо), діти деяких із них мають змогу навчатися там у привілейованих школах (зокрема, вже більше трьох років постійно читаю пости Олени Северенчук, дружини керівника офісу впровадження НУШ Ігоря Хворостяного про навчання їхньої доньки в британській школі), чомусь не помічають чим там живуть освітяни і які підходи активно обговорюють та утверджують у європейських країнах щодо організації освіти та захисту дітей від деструктивних впливів соціальних мереж.

Ми ж ніби у Європу рухаємось?! Чи ні?!

А там, на Дикому Заході, зараз запровадження вікових обмежень для користувачів соціальних мереж у Європейському Союзі уже перебуває на завершальній стадії розробки.

Європейська комісія (ЄК) готова дозволити державам-членам ЄС приймати закони, що регулюють «мінімальний вік доступу до певних продуктів і послуг» у соціальних мережах та інших онлайн-платформах.

Європейська комісія також має намір надати соціальним мережам повноваження самостійно вибирати методи перевірки віку користувачів. Можливі методи перевірки включають запит на посвідчення особи або банківську картку, що доповнить чинні механізми оцінки віку, які вже використовуються цими платформами.

Кілька європейських країн вже вжили ініціатив щодо обмеження доступу до соціальних мереж для неповнолітніх. Наприклад, президент Франції Еммануель Макрон висловив бажання заборонити доступ до соціальних мереж для дітей віком до 15 років. Міністерка цифровізації Данії Кароліне Стаге Ольсен запропонувала аналогічні заходи.

Майбутня зустріч міністрів інформаційних технологій ЄС, запланована на 9—10 жовтня під час головування Данії в ЄС, буде повністю присвячена питанню захисту дітей в Інтернеті.

Причина цього дуже вагома: численні дослідження показали, що ранній контакт із соціальними мережами може суттєво вплинути на психічне здоров'я та розвиток дітей.

Документ Європейського парламенту «Захист дітей в Інтернеті. Вибрані закони та ініціативи ЄС, національні та регіональні закони». Читати тут.

*❗️ Термін «TikTok Brain rot» (TikTok загнивання мозку)

Це коли батьки помічають, що їхні діти більше не можуть додивитися повний фільм, бо він здається «занадто повільним». Домашнє завдання? Це також стає величезною проблемою. Мозок, особливо дитячий, настільки звик до цих швидких викидів дофаміну з TikTok, що більш «нудні» заняття, такі як читання чи навіть спілкування з друзями в реальному житті, стають все важчими...

Гниття мозку в TikTok — це бездумний самосаботаж за допомогою додатка соціальних мереж TikTok. Це явище аналогічне із залежністю від будь-якого швидкого дофамінового стимулятора, такого як, наприклад, нікотин. Як каже творець TikTok Джоел Кейв: «Один з найпростіших способів визначити, чи чийсь мозок зруйнований соціальними мережами, — це помітити, як часто вони використовують інтернет-жаргон». Див. «Гниття мозку в TikTok: епідемія». Гниття мозку в TikTok має бути зупинено.

Джерело:

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: