5 вправ для уроків з безпеки дітей в інтернеті

5 вправ для уроків з безпеки дітей в інтернеті
Дата: 14.07.2025

Інформаційно-цифрова компетентність є однією з ключових для учнівства і вчительства, враховуючи розгортання реформи “Нова українська школа” і оновлений професійний стандарт вчителя. Розвинути навички безпечного та усвідомленого використання цифрових технологій допомагають вправи міжнародної програми “Аси інтернету” (Be Internet Awesome), яку в Україні впроваджує ГО “ЕдКемп Україна”.

Ця програма розроблена як окремий цикл занять або може бути інтегрована в різні шкільні предмети в будь-якому класі. Вона формує вміння бути пильними, обачними і доброзичливими в онлайн-середовищі, розвиває цифрову грамотність, вчить створювати безпеку і комфорт у цифровому просторі. Для проведення вправ не потрібна спеціальна підготовка чи складне обладнання — найважливішим є аналіз і живе обговорення, що допоможе дітям краще розуміти цифрове середовище та почуватися в ньому впевнено й безпечно.

Вправа 1. Розвиваємо обачність. Хто взагалі ця людина?

Мета: показати учнівству, як виглядає цифровий слід — всі дії людини в Інтернеті, з яких складається її електронний портрет; навчитися, якими способами можна знайти в мережі інформацію про людину; поміркувати, як з цієї інформації зʼявляються різні судження про неї, визначити точність інформації.

Необхідні матеріали: робочий аркуш “Хто взагалі ця людина?”

Проведення: на початку обговоріть те, що можна дізнатися про людину з інформації, яку вона викладає. Після цього роздайте учнівству робочі аркуші з описом дій в інтернеті від імені трьох вигаданих користувачів/-ок. Учнівство формує три групи, кожна група бере по одному користувачу/-чці і створює його чи її опис. Потім кожна з груп читає свій опис і на спільному обговоренні порівнює свої описи з короткими біографіями цих користувачів/-ок.

Запитання до обговорення:

✔ Що можна дізнатися про людину на основі її особистої інформації або публікацій?

✔ Які припущення можна зробити про людину з її особистої інформації, навіть якщо ми в них не впевнені?

✔ Чи завжди ми знаємо, звідки з’явилася ця інформація? Як ми можемо визначити джерело?

Біографії користувачів/-ок:

Кароліна — випускниця. Наступного року вона планує вступити в університет на факультет хімічної інженерії, а в майбутньому мріє започаткувати власну компанію. Її основні захоплення — це родина, волонтерство, поп-культура та мода.

Лізі 15 років. Вона живе в Києві, ходить до школи й займається баскетболом. У неї є восьмирічна сестричка. Основні захоплення – баскетбол, мистецтво, гра на гітарі та спілкування з друзями.

Максу 14 років. Він має двох котів і нещодавно приєднався до шкільної футбольної команди. У нього чудові інженерні здібності, і у вихідні він любить збирати роботів. Основні захоплення — це техніка й футбол, а ще тварини та захист їхніх прав.

Вправа 2. Вчимося пильності. Хто це зі мною “розмовляє”?

Мета: пропрацювати навички розпізнавання шахрайства — розуміння, що люди, які контактують з дітьми, можуть бути не тими, за кого себе видають; дії, щоб упевнитися в ідентичності людини. Діти регулярно отримують повідомлення в інтернеті — в соцмережах чи на платформах онлайн-ігор, в які вони грають з іншими гравцями і гравчинями. Перед тим, як відповідати, важливо перевірити користувача чи користувачку, оскільки вони можуть видати себе за іншу людину для жарту чи шахрайства.

Необхідні матеріали: роздруківка з 5 сценаріями до розгляду, розрізана на смужки, по одному сценарію на смужку; ємність, з якої учнівство витягуватиме смужки зі сценаріями для обговорення. Конспект учня з варіантами реакцій на сценарії.

Проведення: на початку вправи проведіть мозковий штурм щодо можливих способів перевірки, користуючись запитаннями. Потім діти обʼєднуються в 5 груп, представник/-ця кожної з них витягує один сценарій на смужці паперу і отримує конспект з варіантами дій. В групах учнівство обговорює, як можна перевірити людину і як відреагувати на ситуацію. На завершення кожна група представляє класу свій сценарій і дії, які вона обрала.

Запитання для обговорення:

✔ Якщо є фото відправника/-ці повідомлення, чи не виглядає воно підозрілим?

✔ Чи збігається відображуване ім’я людини з іменем користувача?

✔ Чи заповнено в профілі розділ біографії?

✔ Як довго обліковий запис був активним? Чи має така активність сенс для вас?

Вправа 3. Зміцнюємо захист. Як створити надійний пароль

Мета: навчитися базовому захисту своїх онлайн-профілів — створювати надійні паролі і берегти їх у таємниці, блокувати екран для захисту пристроїв, налаштовувати двофакторну аутентифікацію для входу.

Необхідні матеріали: роздатковий матеріал “Рекомендації щодо створення надійних паролів

Проведення: на початку обговоріть з класом, чому важливо налаштувати надійні паролі й не розголошувати їх, які паролі є ненадійними. Для закріплення проведіть гру “Паролі”: діти утворюють дві команди,які мають придумати надійний пароль за 1 хвилину. Після цього команди одночасно пишуть придумані паролі на дошці, клас їх обговорює і голосує за надійніший, аргументуючи свій вибір.

Вправа 4. Від негативу до доброзичливості

Мета: розвивати позитивне мислення, навчитися висловлювати свої думки і почуття, реагувати на негативні висловлювання та дії ввічливо і конструктивно для профілактики онлайн-цькування.

Необхідні матеріали: робочий аркуш з коментарями для учнівства.

Проведення: на початку обговоріть з класом ситуації щодо отримання негативних чи доброзичливих повідомлень і варіантів, як перетворити спілкування з негативного на позитивне. Для закріплення учнівство навчається переформулювати коментарі з негативних на ввічливі і конструктивні. Для цього діти формують команди по троє, кожна група отримує робочий аркуш з коментарями, обговорює їх і пропонує свої варіанти у позитивному ключі. Після цього кожна група представляє результати обговорення. Якщо учнівство має труднощі з виконанням вправи, можете розібрати один приклад з усім класом перед початком обговорення в групах.

Запитання до обговорення:

✔ Чи бачили ви (або хтось з ваших знайомих) негативну поведінку в мережі? Як ви після цього почувалися?

✔ Чи доводилося вам (або комусь із ваших знайомих) бути свідком доброзичливості в мережі (просто так, без причини)? Що ви відчували з цього приводу?

✔ Які прості дії ми можемо здійснити, аби перетворити негативне спілкування на позитивне?

Вправа 5. Стаємо сміливими. Повідомте про порушення онлайн

Мета: стикаючись із неприйнятною інформацією, учнівство має знати, якими способами можна повідомити про це порушення — знати про правила використання сервісів і додатків; про інструменти, за допомогою яких можна повідомити про порушення, і про те, як і в яких випадках їх використовувати.

Необхідні матеріали: робочий аркуш “Повідомте про порушення онлайн

Проведення: на початку учнівство шукає і читає умови використання на сервісах чи облікових записах, повʼязаних із закладом освіти, особлива увага — на правила стосовно переслідування чи цькування. Далі діти мають знайти на цих сервісах чи облікових записах інструменти, через які можна повідомляти про порушення. Після цього роздайте робочі аркуші з різними сценаріями, клас їх обговорює і через підняття рук голосує, чи поскаржилися би діти на такий контент, чи ні. Наприкінці учні й учениці діляться, чому вони проголосували так або інакше.

Докладніше про ці та інші вправи, плани уроків та програму “Аси інтернету” — у Посібнику з безпеки дітей в інтернеті.

Джерело:

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: