Автор: Ірина Шепенюк
Вітаю вас, шановні колеги! Напередодні Міжнародного дня вчителя і Всесвітнього дня ментального здоров`я поєднаймо ці дві дати. Та спочатку анекдот: «Назвіть три переваги професії учителя? – Усе ж очевидно: 1) червень; 2) липень; 3) серпень». Важко не погодитись, але усе не так просто.
✍️«Учителем школа стоїть», – писав Іван Якович Франко. Ця думка набула особливого сенсу в часи війни, роль учителя важко переоцінити. Мені пригадалися очі моїх учнів, їхні усмішки, коли вони приєднувались до перших онлайн-уроків після 24 лютого 2022 р. Попри усі негаразди, проблеми, війну, дітям дуже важливо бачити спокійного, впевненого, усміхненого (хоч часто це усмішка крізь сльози) учителя і бути присутніми на уроках, адже для них – це ознака стабільності, впевненості у завтрашньому дні, віра в те, що ВСЕ БУДЕ ДОБРЕ.
А звідки ж учителю черпати ресурс? Як піклуватися про своє ментальне здоров’я?
Покращення ментального здоров’я є одним з освітніх трендів 2024 року. 📌Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров’я – це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя.
На мою думку, головна проблема, що підриває здоров’я в цілому, і ментальне, зокрема, це постійний стрес або дистрес, і для вирішення її вже недостатньо червня, липня, серпня…
Почну із вправи, назва якої зазначена у дописі, – «Гора з пліч». У буквальному сенсі це фразеологізм, що означає – хтось відчув полегшення, звільнившись від важких обов'язків, сумнівів, турбот тощо. Вправа проводиться з метою ауторелаксації і саморегуляції. Вона реально працює, спробуйте: встаємо, ноги на ширині плечей, підіймаємо плечі, відводимо їх назад, злегка напружуючи їх і зводячи в лопатках. Після цього потрібно різко опустити плечі, «скинувши гору з пліч». Повторюємо 3- 5 разів і відчуваємо полегшення! Взагалі по моїм відчуттям та знанням про стрес, я ж – біолог, у будь-якій стресовій ситуації найкращий помічник – рух та робота м’язів, чим більше м’язів задіяно, тим краще. Тому, якщо майте можливість – прогуляйтеся, обмежені в часі – підніміться/опустіться сходами, зрештою – погризіть горішки, насіння, нехай хоч щелепи попрацюють. Особисто я люблю ходити пішки – корисно для усіх видів здоров’я.
Також ефективними для зняття стресу є дихальні вправи. Глибоке дихання допомагає відновити нормальне серцебиття і ставить мозок «на місце». Особисто я, коли треба швидко прийти у норму, просто глибоко дихаю.
А тепер про те, як я намагаюсь дбати про своє ментальне здоров`я.
Перше і найголовніше – ТУРБОТА ПРО СЕБЕ❗️Для мене це можливість повноцінно відпочити (поклавши руку на серце – це буває дуже нечасто), якісний сон (а це вже мрія усіх українців після 24 лютого 2022 р.), заняття улюбленою справою – робота не рахується (для мене це – читання книг, подорожі, кулінарія), мистецтво бути/жити тут і зараз… І ще одне вміння, яке я поки не до кінця опанувала, – навчіться говорити «ні», не дозволяйте своєму язику навантажувати Вашу шию.
Наступний пункт, можливо, когось здивує – мені подобається вчитися та творити, ну гаразд, іноді — витворяти! Процес навчання нового і цікавого (бо я ж сама обираю напрям самоосвіти) захоплює і відволікає, що дуже важливо у наші складні часи. Мозок генерує нові ідеї, що потребують втілення, і це усе рухає уперед.
І моя суперсила – ПОЗИТИВНЕ МИСЛЕННЯ, що допомагає боротися і перемагати стрес у різних життєвих та професійних ситуаціях, бачити світло навіть у темряві. Виявляється, як посмішка або позіхання, оптимізм – заразний. Тому я дуже сподіваюся, що заразила Вас, шановні читачі вірусом оптимізму, і щеплення від нього ми робити не будемо. Будьте на позитиві – це наші зброя і наш захист.
Коментарі
Додати коментар