Організація дистанційного навчання: огляд змін до Положення

Організація дистанційного навчання: огляд змін до Положення
Дата: 31.10.2024

Поговоримо про особливості організації дистанційної форми здобуття освіти в умовах воєнного стану

Наказом МОН від 09.09.2024 №1276 затверджено Зміни до деяких нормативно-правових актів Міністерства освіти і науки України, зокрема до Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти. Тож ми підготували стислий огляд оновленої редакції цього документа, які стосуються важливих аспектів освітнього процесу.

Загальні норми щодо організації дистанційної форми здобуття освіти 

Для організації освітнього процесу в дистанційному форматі педагогічна рада має схвалити перелік конкретних електронних освітніх платформ, онлайн сервісів та інструментів, зокрема й електронних класних журналів і щоденників, які дозволять забезпечити єдині підходи до створення електронного освітнього середовища. Форми дистанційного навчання мають бути визначені в освітній програмі закладу освіти та можуть бути реалізовані  як:

• навчальні (у тому числі практичні, лабораторні) заняття;

• корекційно-розвиткові заняття;

• вебінари;

• онлайн форуми та конференції;

• самостійну роботу;

• дослідницьку, пошукову, проєктну діяльність;

• навчальні ігри;

• консультацій тощо.

Також в освітній програмі закладу освіти мають бути визначені особливості організації освітнього процесу:

• опис форм організації освітнього процесу;

• інструментарій оцінювання, у тому числі з навчальних предметів художньо-естетичного, фізкультурно-оздоровчого та технологічного циклів;

• інші складники, що враховують особливості освітньої діяльності закладу освіти.

Спосіб організації контролю за виконанням освітньої програми схвалює педагогічна рада. 

В умовах дистанційного навчання педагогічні працівники можуть працювати в будь-якомі місці за їхнім вибором, у тому числі  поза робочими приміщеннями чи територією закладу освіти.  Користуючись академічною свободою, вчителі мають право самостійно:

• обирати форми, методи та засоби дистанційного навчання;

• самостійно визначати режим проведення окремих навчальних занять. При цьому не менше 30 відсотків навчального часу  організовується в синхронному режимі (решта - в асинхронному режимі);

• визначати режим проведення окремих навчальних занять. Різниця між тривалістю академічної години та тривалістю заняття у синхронному режимі вважається робочим часом педагога і використовується ним для підготовки до таких занять, проведення оцінювання навчальних досягнень учнів, індивідуальних чи групових консультацій тощо.

У разі, якщо батьки не забезпечують участь дитини в освітньому процесі протягом 10 робочих днів підряд з невідомих причин, заклад освіти інформує про це відповідну службу у справах дітей.

Організація здобуття освіти за дистанційною формою (як окремою формою здобуття освіти)

Здобуття освіти учнів за цією формою здійснюється на підставі рішення педагогічної ради за наявності відповідного навчально-методичного та системотехнічного забезпечення. Згідно зі змінами до Положення такий формат навчання може бути запроваджений для учнів, які:

• не можуть відвідувати навчальні заняття в закладах освіти у зв’язку зі станом здоров’я, відбуванням покарання, збройним конфліктом, введенням воєнного стану, проживанням (перебуванням) за кордоном (для громадян України), на тимчасово окупованій території України, поширенням епідемій, наслідками природних та техногенних катастроф тощо;

• потребують реалізації індивідуальної освітньої траєкторії відповідно до їх здібностей, інтересів, потреб, мотивації, можливостей та досвіду (у зв’язку з визначенням особливих освітніх потреб дитини, індивідуалізацією навчання обдарованих дітей, систематичним заняттям учнем певним видом (видами) спорту та участю у спортивних змаганнях тощо);

• в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні були вимушені змінити місце проживання (перебування), у тому числі внутрішньо переміщені особи та особи, які проживають (перебувають) за межами України.  

Зарахування або переведення на дистанційну форму здобуття освіти здійснюється, як правило, до початку навчального року (або семестру) за наказом керівника закладу освіти на підставі особистої заяви одного з законних представників неповнолітнього учня. Проте якщо є обставини, які об’єктивно унеможливлюють особисте подання документів, вони можуть подаватись й іншим родичем дитини у будь-який спосіб за вибором заявника (нарочно, факсом, електронною поштою, іншими засобами зв’язку). У заяві має бути підтверджена наявність умов для навчання в синхронному та асинхронному режимах, зокрема доступу до мережі Інтернет і персонального комп’ютера (з можливістю використання засобів аудіо-, відеоконференцзв’язку).

На підставі поданих заяв закладом освіти формуються класи (групи) з дистанційною формою здобуття освіти та визначається режим їх роботи. Учні, які здобувають загальну середню освіту за іншими (крім дистанційної) формами, при визначенні наповнюваності класів з дистанційною формою здобуття загальної середньої освіти (дистанційних класів) не враховуються.

На час дії воєнного стану в Україні мінімальна наповнюваність дистанційного класу комунального ЗЗСО становить 20 учнів, але в будь-якому випадку не менше граничної мінімальної наповнюваності класу – 5 учнів.

У випадку неможливості сформувати дистанційний клас через недостатню кількість учнів одного року навчання (менше мінімальної наповнюваності) допускається створення дистанційного класу з меншою наповнюваністю ніж 20 учнів, але в будь-якому випадку не менше 5 учнів та не більше одного такого дистанційного класу для учнів одного року навчання на територіальну громаду.

Учні, які здобувають освіту за дистанційною формою, переводяться на наступний рік навчання за цією формою за результатами річного оцінювання з предметів навчального плану, якщо вони не нижче середнього рівня. Якщо встановлено початковий рівень навчальних досягнень, такі учні можуть бути переведені на очну форму відповідно до рішення педагогічної ради закладу освіти.

Якщо дитину було відраховано із закладу освіти та протягом десяти робочих днів не було зараховано до іншого закладу освіти, вона вважається не охопленою навчанням згідно з Порядком ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку, вихованців та учнів, а для її розшуку та повернення до навчання провадитися діяльність відповідно до законодавства.

Особливості зарахування (переведення) на дистанційну форму учнів, які були вимушені змінити місце проживання (перебування), у тому числі внутрішньо переміщені особи та особи, які проживають (перебувають) за межами України

Зарахування (переведення) таких учнів на дистанційну форму чи продовження ними навчання здійснюється за наявності однієї з таких умов (обставин):

1) у комунальних ЗЗСО, розташованих в населеному пункті, у якому особа проживає (перебуває), відсутні вільні місця для зарахування на очну (денну) форму здобуття загальної середньої освіти;

2) комунальні ЗЗСО, розташовані у відповідному населеному пункті, не забезпечують чи припинили забезпечувати здобуття загальної середньої освіти в очній (денній) формі на відповідному рівні повної загальної середньої освіти чи році навчання учня;

3) освітня діяльність всіх комунальних закладів ЗЗСО, розташованих в населеному пункті, у якому особа проживає (перебуває), зупинена.

Інформація про наявність цих умов (обставин) має бути оприлюднена та оновлена щопівроку на офіційному вебсайті МОН, сайті технічного адміністратора ПАК «АІКОМ, вебсайтах закладів освіти та їх засновників. До початку наступного навчального року один із законних представників учня, який навчається за дистанційною формою, надає відповідну інформацію до відповідного закладу освіти в будь-який обраний ним спосіб (особисто, засобами інформаційно-комунікаційних систем тощо). 

У разі відсутності цих умов (обставин) учні, які навчаються за дистанційною формою в державних, комунальних закладах освіти, до початку наступного навчального року мають бути переведені:

• до іншого закладу освіти для продовження здобуття загальної середньої освіти;

• на очну (денну, вечірню) форму здобуття освіти у цьому ж закладі.

Джерело:

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: