Привабливі та перспективні складові реформи старшої профільної школи

Привабливі та перспективні складові реформи старшої профільної школи
Дата: 13.04.2025

Автор: Сергій Дятленко, експерт з питань освіти у Центральному офісі реформ

Всі процеси пов’язані між собою, і в освіті також. Тож і болісне формування нової мережі великих академічних ліцеїв це лише місточок через який відкриваються інші більш привабливі та перспективні складові реформи старшої профільної школи. Які це «привабливі складові»? 

Розвантаження змісту освіти шляхом вилучення частини предметів. Коли ми забираємо одні уроки, то маємо їх замінити іншими, більш цікавими для конкретного учня. Такими цікавими предметами можуть бути профільні, які обирає учень відповідно до своїх уподобань і нахилів. Тобто, щоб кожен учень старшої школи був більш вмотивований до навчання для ного повинен бути «його» профіль. А це можливо тільки за умов великих ліцеїв. 

Наближення теоретичного навчання до практики. Для цього потрібні сучасні лабораторії та обладнання. Осередки Захисту України на практиці показали як це діє. Самі заможні громади не зможуть обладнати всі навчальні кабінети теперішніх закладів освіти із старшою школою. І держава не зможе. А  обладнання потрібно ще й замінювати, бо наука розвивається дуже стрімко. І це можливо тільки за умови великих ліцеїв.

Запровадження 12-річного терміну навчання, яке є складовою приведення структури української освіти до європейської, куди ми так прагнемо (чи може ні?), також не можливе за теперішньої мережі. Бо навіщо 3 роки у старшій школі, якщо ні мотивації, ні зміни змісту та форм, ні наближення до практики, ні спеціально підготовлених вчителів. 12-річка можлива лише за умов нової мережі великих ліцеїв.

Тож якщо ми не здолаємо опір вічно невдоволених і популістів та спільними зусиллями не добудуємо міст щоб відрити перспективи для наших дітей, то знову певернемося до того, що мали на початку 2000-них і що намагаємося змінити ось уже 30 років, але «скрєпи» нас тримають міцно.

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: