Розпочинаємо підготовку до нового 2025/2026 навчального року

Розпочинаємо підготовку до нового 2025/2026 навчального року
Дата: 09.07.2025

З метою своєчасного та якісного прийняття в експлуатацію закладів освіти до нового навчального року та проходження осінньо-зимового періоду 2025/26 року пропонуємо серію публікацій про підготовку до нового навчального року. 

☝Рішення щодо порядку підготовки та перевірки готовності закладу освіти до нового навчального року та опалювального сезону приймають відповідні керівники з урахуванням особливостей функціонування закладів освіти на місцях.

Пропозиції, які допоможуть своєчасно та якісно підготувати заклади освіти до нового навчального року та пройти осінньо-зимовий період 2025/26 року в умовах дії воєнного стану та можливих віялових відключень електропостачання або повного блекаута розміщені у Листі Міністерства освіти і науки України № 1/11233-25 від 29.05.2025 «Про підготовку закладів освіти до нового навчального року та проходження осінньо-зимового періоду 2025/26 року» 👉https://mon.gov.ua/npa/pro-pidhotovku-zakladiv-osvity-do-novoho-navchalnoho-roku-ta-prokhodzhennia-osinno-zymovoho-periodu-202526-roku

ОБЛАШТОВУЄМО УКРИТТЯ 

☝️Під час підготовки до нового навчального року особлива увага керівників закладів освіти звертатається на облаштування укриттів фонду захисних споруд цивільного захисту (сховище, протирадіаційне укриття, споруди подвійного призначення, найпростіші укриття).

▶Рекомендуємо продовжити здійснення заходів щодо облаштування укриттів достатньої місткості у закладах освіти та приведення їх у відповідність до вимог щодо створення, утримання, експлуатації та ведення обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, визначених Кодексом цивільного захисту України, Порядком створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138👉https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/138-2017-%D0%BF#n12

За наявності в закладі освіти захищеного простору слід здійснити першочергово заходи щодо облаштування нових укриттів у підвальних або цокольних приміщеннях з метою їх приведення у відповідність вимогам чинного законодавства. 

При визначенні, чи є приміщення цокольним, керуватися пунктом 3.20 ДБН В2.2- 9:2018 «Громадські будинки та споруди. Основні положення», згідно з яким цокольним є поверх, позначка підлоги приміщень якого нижче планувальної позначки землі на висоту, не більше половини висоти приміщень, що в ньому розташовані. 

ЯК ОРГАНІЗУВАТИ РОБОТУ З ОХОРОНИ ПРАЦІ У ЗАКЛАДІ ОСВІТИ

⁉️Як основний документ слід розробити і затвердити Положення про службу охорони праці закладу, визначити структуру служби охорони праці, її чисельність, основні завдання, функції та права її працівників на основі Типового положення про службу охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 15.11.2004 № 255 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2004 за № 1526/10125), з урахуванням чисельності працівників у закладі освіти. Дане Положення буде регулювати роботу з охорони праці у вашому закладі. 

ПРОВЕДЕННЯ ПРОТИПОЖЕЖНИХ ЗАХОДІВ У ЗАКЛАДІ ОСВІТИ

Під час підготовки закладу освіти потрібно перевірити систему протипожежної безпеки закладу освіти, зокрема: 

✅внутрішні пожежні крани. Вони мають бути розміщені в настінних шафах й опломбовані, укомплектовані рукавами й приєднаними до них стовбурами, у місцях з'єднання мають бути гумові ущільнювальні прокладки. На дверцятах шафи має бути нанесений літерний індекс із порядковим номером і номером телефону найближчої пожежної частини (за підсумками перевірки складаються акти про укомплектованість внутрішніх пожежних кранів). Також не рідше двох разів у рік (навесні й восени) необхідно проводити роботи з технічного обслуговування внутрішніх пожежних кранів й перевіряти їх на працездатність шляхом пуску води. Для цього вибирають два найвищі пожежні крани, розгортають пожежні рукави й повністю відкривають вентилі (довжина компактного струменю має бути не менше 17 м). Після цього пожежні рукави просушують і перекочують на нове укладання (за підсумками робіт заклад освіти складає акти про технічне обслуговування і перевірку працездатності внутрішніх пожежних кранів);

✅вогнегасники. Споруди та приміщення закладу освіти повинні бути забезпечені вогнегасниками у достатній кількості та систематично перевірятися (складаються акти приймання вогнегасників після технічного обслуговування). 

Двері або люки горищ мають бути постійно замкнені та мати  написи з визначенням місця зберігання ключів. Обробка дерев'яних конструкцій горищних приміщень вогнезахисним засобом має проводитися не рідше одного разу на 3 роки, а перевірка стану вогнезахисної обробки - один раз на 6 місяців (за підсумками робіт з складаються відповідні акти).   

▶Фарби, лаки, розчинники й інші легкозаймисті рідини повинні зберігатися в окремих будівлях - складах, що підтверджується відповідним актом. Також у закладі мають бути акти про технічне обслуговування систем протипожежного захисту (СПЗ) відповідно до ДБН В.2.5-56:2014.

⏫Інструктивно-методичні матеріали щодо порядку підготовки закладу освіти до нового навчального року та опалювального сезону з питань цивільного захисту, охорони праці та безпеки життєдіяльності, що доведені листом МОН від 22.07.2022 № 1/8462-22, розміщені на офіційному вебсайті МОН у розділі 👉«Міністерство/Діяльність/Цивільний захист та безпека життєдіяльності/Архів 2020-2023 рр.» та доступні за посиланням: https://mon.gov.ua/static-objects/mon/uploads/public/661/694/405/661694405a453658024582.pdf

ПІДГОТОВКА ЕЛЕКТРОГОСПОДАРСТВА

Під час огляду приміщень слід звернути увагу на дотримання таких вимог: 

🔰світильники мають бути надійно підвішені до стелі й мати світлорозсіювальну арматуру;

🔰комутаційні коробки мають бути закриті кришками;

🔰корпуси й кришки електровимикачів і електророзеток не повинні мати відколів і тріщин, а також оголених контактів і приводів;

🔰усі електророзетки та пристрої мають бути промарковані за номінальною напругою.

У закладі освіти забороняється використання нестандартних (саморобних) електронагрівальних приладів, повітряних ліній електропередачі й зовнішніх електропроводок, прокладених територією закладу освіти над горючими покрівлями, навісами й відкритими складами горючих матеріалів. 

ПІДГОТОВКА ТЕРИТОРІЇ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ

Задля організованого початку нового навчального року наказом закладу освіти до початку навчального року створюється постійно діюча технічна комісія з обстеження приміщень, інженерно-технічних комунікацій закладу освіти, яка проводить огляд будівель, приміщень, комунікацій з метою приведення інженерно-технічних комунікацій, устаткування, обладнання у відповідність до чинних стандартів, правил, норм з охорони праці.

При підготовці до нового навчального року потрібно звернути увагу на дотримання вимог законодавства щодо утримання території закладу освіти, зокрема:

▶ підходів до будівлі;

▶ господарського майданчика;

▶ колодязів на території;

▶ сміттєвих баків.

Також потрібно звернути увагу на стан карнизів на даху споруди – наявність на них моху, порослих дерев та рослин свідчать про пошкодження покрівлі даху, що згодом може призвести до руйнування карнизів та стін.

МЕДИЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ТА ПСИХОСОЦІАЛЬНА ПІДТРИМКА І ДОПОМОГА У ЗАКЛАДІ ОСВІТИ

Медичне обслуговування в закладах освіти — важлива частина забезпечення прав на безпечні та нешкідливі умови навчання, утримання й праці для всіх учасників освітнього процесу.

Стаття 4️⃣9️⃣ Конституції України зазначає, що кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування.

Медичне обслуговування в закладах освіти охоплює:

▶ організацію проведення профілактичного медичного огляду та вакцинації учнів;

▶ моніторинг стану здоров’я;

▶ здійснення профілактичних і оздоровчих заходів у закладах освіти;

▶ надання в закладах освіти медичної допомоги учням, які перебувають у невідкладному стані.

Це передбачається пунктом 4 Порядку здійснення медичного обслуговування учнів закладів загальної середньої освіти.

Вподобайки:

1
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: