Презентовано результати другого тому Дослідження соціально-емоційних навичок (ДоСЕН 2022-2024) в межах події «Соціально-емоційні навички для життя в мінливому світі: (не)звіт про результати і плани», організованої Громадською організацією «ЕдКемп Україна».
«Розвинені соціально-емоційні навички позитивно впливають на академічні результати, здоровʼя і благополуччя, взаємини, мотивацію щодо подальшого навчання і карʼєри. Тож соціально-емоційне навчання потрібно популяризувати і втілювати на національному, локальному та інституціональному рівнях. Очевидно, що найбільш зацікавленими в цьому мають бути громади, прагнучи, щоб випускник школи відчував упевненість у своєму майбутньому, знав, чого прагне і як того досягти», — зазначив Руслан ГУРАК, голова Державної служби якості освіти України.
Андреас ШЛЯЙХЕР, директор з питань освіти та навичок, радник з питань освітньої політики при генеральному секретарі Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), представив результати ДоСЕН в Україні порівняно зі світовими показниками. Для українських учнів та учениць зв’язок між соціально-емоційними навичками і когнітивними виявився вищим, аніж для дітей інших країн. В українських школах діти почуваються впевненіше, але менш умотивованими, їм бракує уваги та зворотного зв’язку від учителів та вчительок.
Андреас ШЛЯЙХЕР, директор з питань освіти та навичок, радник з питань освітньої політики при генеральному секретарі Організації економічного співробітництва та розвитку
Результати ДоСЕН також засвідчили, що педагоги, які працюють із 15-річними учнями та ученицями, надають менше можливостей для розвитку соціально-емоційних навичок, аніж у початковій школі, де ці навички є органічною частиною взаємодії в освітньому процесі НУШ. Тож доречно розвивати у вчительства компетентності для соціально-емоційного навчання не лише в ході підвищення кваліфікації, а й на рівні педагогічної освіти.
Важливу роль у втіленні соціально-емоційного навчання відіграють керівники й керівниці закладів освіти, маючи змогу:
• формувати команди з упровадження соціально-емоційного навчання;
• забезпечувати педагогічний колектив необхідним для підвищення кваліфікації;
• розробляти стратегії, чіткі протоколи кризового реагування на випадки булінгу, конфліктів;
• налагоджувати позитивну довірливу атмосферу.
Школи з узгодженим баченням і підтримкою від керівництва мають ліпший емоційний клімат, атмосферу довіри та нижчий рівень агресивної поведінки учнівства.
Соціально-емоційне навчання неможливе без практики, тому потрібно залучати учнівство до прийняття рішень у закладі освіти: розвивати учнівське самоврядування, разом формувати групові домовленості, вирішувати різноманітні питання. Доцільно заохочувати дітей до участі в позакласних заходах — гуртках, волонтерських ініціативах, міжкласних проєктах, громадянських кампаніях. Участь учнівства у позакласній діяльності позитивно впливає на розвиток соціально-емоційних навичок через неформальне середовище взаємодії, співпраці та самовираження.
Довідково:
ГО «ЕдКемп Україна» рішенням ОЕСР визначена як Національний центр ДоСЕН. Державна служба якості освіти України є співорганізатором дослідження.
Дослідження соціально-емоційних навичок в Україні проведене за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Міжнародної організації Plan International.
Матеріали дослідження
✔ Ключові результати ДоСЕН (том 2)
Коментарі
Додати коментар