Цифрові компетентності учнів 8-х класів у країнах ЄС: результати дослідження ICILS-2023

Цифрові компетентності учнів 8-х класів у країнах ЄС: результати дослідження ICILS-2023
Дата: 26.12.2024

Рівень комп’ютерної та інформаційної грамотності серед учнів 8-х класів у Європейському союзі значно залежить від країни проживання, статі, соціально-економічного та емігрантського статусу. На це вказали результати Міжнародного дослідження комп’ютерної та інформаційної грамотності (ICILS), яким у 2023 році охоплено заклади освіти 22-х країн ЄС.

Вирішальною є роль домашніх ресурсів у формуванні цифрових навичок дітей. Також визнано, що потрібно посилювати роль школи як ключового інструмента вирівнювання можливостей: коли доступ до цифрових засобів нерівномірний, саме заклади освіти можуть мінімізувати прогалини у цифровій грамотності та забезпечити рівні умови для всіх дітей.

Загалом 43% учнів, які брали участь у дослідженні, не досягли базового рівня цифрових навичок. Найвищі результати продемонстрували учні Чехії, Данії, Бельгії та Португалії, тоді як найнижчі — Румунії, Нідерландів і Греції. Відтак досягнення цілі ЄС — знизити частку недостатніх результатів до менш як 15% до 2030 року — виглядає проблемним.

Щоб виправити ситуацію, рекомендовано реалізовувати цілеспрямовані освітні політики, що передбачають:

• реформування навчальних програм;

• підвищення кваліфікації вчителів;

• удосконалення цифрової інфраструктури;

• надання додаткової підтримки учням із незахищених верств населення.

Європейська комісія вважає усунення окреслених розривів критично важливим для підготовки учнів до цифрового світу, де комп’ютерна та інформаційна грамотність необхідна для успішного навчання, працевлаштування та активної участі в економічному й суспільному житті.

Прикметно, що українські учні 6-х і 8-х класів, які вважають себе вправними користувачами цифрових гаджетів, продемонстрували дещо вищі результати у тестуваннях з математики та української мови, що провела Державна служба якості освіти України у 2024 року в межах ІІ етапу загальнодержавного моніторингового дослідження якості освіти у закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану.

Рекомендації Європейської ради

Забезпечення успішної цифрової освіти і навчання (схвалено 23 листопада 2023 року)

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Поки що немає коментарів. Будьте першим, хто поділився своєю думкою!

Додати коментар

Новини:

Поділитися: