Нещодавно Всеосвіта опублікувала новину про те, що народний депутат Олексій Гончаренко обурився рівнем заробітної плати вчителів.
Його пост у Facebook викликав бурхливу реакцію серед працівників освітніх закладів, зокрема й у коментарях на Всеосвіті. Люди підтверджували низькі зарплати освітян, а також зазначали, що багатьом вчителям за останній місяць суттєво понизили надбавку за престижність праці на 10-15%. Обурені освітяни вказували, що навіть із доплатою «вчительської тисячі» від уряду загальний заробіток працівників освіти здебільшого або майже не змінився, або, навпаки, ще й зменшився.
І дійсно, деякі надбавки, зокрема й за престижність праці, справді можуть знижуватись. Про це зазначає «Освіторія», посилаючись на лист МОН №1/4444-22. Однак важливо наголосити, що причини цього залежать від наявного фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисі.
Також можуть бути знижені надбавки за:
✔ складність;
✔ напруженість;
✔ виконання особливо важливої роботи.
Як вже зазначалося, надбавка за престижність залежить, у першу чергу, від фонду оплати праці та рішення керівника закладу. Про це навіть вказується в онлайн-калькуляторі «Освіторії» заробітної плати вчителя на 2025 рік. Ймовірно, саме в цьому причина того, що освітяни, які скаржилися на зниження надбавки за престижність праці, зазначали різний відсоток зменшення.
Однак підстави аналогічної або навіть меншої заробітної плати освітян у порівнянні з минулим місяцем може критися ще й у доплаті до мінімальної заробітної плати, яка в деяких випадках може бути майже повністю поглинута «вчительською тисячею». Про це повідомляє «Бухгалтерія». Наразі в Україні мінімальна заробітна плата становить 8000 гривень. Якщо ж у працівника освіти заробітна плата виходить меншою за мінімальну, тоді нараховується доплата до мінімальної зарплатні. Наприклад, для 11-го тарифного розряду доплата для заробітної плати на рівні «голого» окладу в грудні 2024 року становить 1706 грн. Однак уже в січні, за наявності доплати уряду у розмірі 1300 грн, доплата до мінімальної заробітної плати таким чином скоротиться до 406 грн (1706-1300). Відповідно, незважаючи на щомісячну доплату, у такому випадку заробітна плата освітянина фактично не зазнає суттєвих змін.
Коментарі
Перший тарифний розряд ЄТС повин дорівнювати мінімальній зарплаті. Тоді буде якась справедливість. А інакше - "уравніловка"
Додати коментар