Продовжуємо обговорювати тему шкільного харчування. На цей раз зазирнімо у закордонні школи, щоб дізнатися, як розвивається тренд здорового раціону в освітніх закладах інших країн.
Харчування дітей у школах України реформується вже декілька років. Курс на здорову їжу, зменшення рівня цукру та солі — все це вже потроху стає реальністю, про яку ми писали у попередньому матеріалі. Багато трендів МОН запозичило з досвіду закордонних шкіл. Тому сьогодні зазирнемо у їдальні іноземних навчальних закладів та дізнаємось, як там харчуються діти.
Традиції та здорова їжа: новий тренд закордонних шкіл
З 2010 року система харчування у школах Європи почала змінюватись. Все завдяки ґрунтовному дослідженню UNICEF, які порахували, що рівень дитячого ожиріння зріс за останні 10 років. Після цього концепція була змінена: з їдалень поступово зникали бургери, білий хліб, цукор та шкідливі добавки.
Однак ситуацію ускладнили харчові традиції. Наприклад, в Італії паста, піца, чіабата є національними стравами, хоча роблять їх з борошна з додаванням шкідливих дріжджів. У країнах Скандинавії популярністю користуються важкі страви з квасолею, жирними соусами, у США та Італії не останнє місце у харчових звичках займає швидкоїжа.
Саме тому, вводячи нове меню у шкільних їдальнях та кафетеріях, спеціалісти зіштовхнулися зі спротивом батьків та учнів. Проблему варто було нагально вирішити.
Що ж придумали фахівці?
Знаєте золоте правило дієвої бізнес-ідеї? У будь-якій ініціативі важливий фідбек. Саме тому у багатьох країнах провели спеціальне опитування серед батьків та учнів, щоб дізнатися, які страви є фаворитами у шкільному раціоні. Це допомогло розробити більш адаптивне меню.
Друге правило — серед учнів та батьків почали активну пропаганду здорового способу життя. Запрошували на класні зустрічі відомих спортсменів та зірок, проводили відкриті уроки на спортмайданчиках та кулінарні «батли» серед батьків та учнів, пропонуючи приготувати якусь страву зі шкільного меню.
Найголовніше, третє правило: шкільні реформи не завершувалися школою. Будь-яка ініціатива, повʼязана з навчальним процесом дітей, швидко зупиниться, якщо не підтримувати її на загальному рівні. Саме тому у країнах Євросоюзу почалася масштабна реформа: з полиць в магазинах зникли найбільш шкідливі товари для дітей, продукти з надмірним рівнем цукру, консервантів та барвників отримали примітку 18+ або ж взагалі були заборонені до ввезення. Підняли дозволений вік для продажу енергетиків та різних шкідливих напоїв, а також пропонували дітям більш здорові замінники.
Як харчуються діти у різних країнах світу?
Італія: все ще бореться з викликами. На жаль, ситуацію з випічкою, солодощами та борошняними виробами поки не вдалося суттєво змінити, тому рівень ожиріння серед італійських дітей високий: World Health Organization порахував у 2020, що 20% бамбіні страждають на ожиріння. Про це йдеться у спеціальному звіті.
У меню мʼясо буває лише два-три рази на тиждень, риба трапляється частіше. Однак, є й значний прогрес: заморожені продукти, шкідливі консерви та смажена їжа суворо заборонені. З 2010 уряд зобовʼязав годувати дітей місцевими продуктами, щоб знизити навантаження на економіку, тому учні отримують найсвіжіші овочі та фрукти, згідно з сезоном.
Щоденний обід — це паста, рис, суп, декілька варіантів сезонних овочів, фруктів. Також діти можуть принести обід з дому, але його склад також чітко регламентований: батькам роздають памʼятки, що не можна класти у ланчбокс дитини.
Фінляндія: дисципліна та food education
Фіни до зміни системи шкільного харчування підійшли дуже ґрунтовно: передусім, провели переатестацію кухарів, далі — розʼяснювальну роботу серед батьків, а вже потім взялися за дітей.
До шкільного ланчу входить основна страва з мʼясом, яйцями або рибою, овочі, цілозерновий хліб та напій (ще й обовʼязково дають склянку молока. Якщо є непереносність лактози, шукають замінники). Місцева влада пильно слідкує, щоб страви були смачними, яскравими та здоровими. З 1995 у їдальнях навіть ввели пропорції: овочі складають половину страви, білки та вуглеводи — чверть тарілки.
Окрім того, для фінів важлива також релігійна складова харчування дитини, спеціальні дієти та переконання. У багатьох школах є вегетаріанські страви, а за особистим зверненням, кухар включить до раціону декілька позицій без продуктів тваринного походження. Важливо, що будь-яке харчування дітей у Фінляндії є безплатним — за нього батьки вже сплатили з податків.
Естонія: знайшли, як зробити плюс зі спадку «совєтів»
Понад 70 років Естонія була окупована радянським союзом. Це сильно вплинуло й на харчування дітей, адже тотального дефіциту зазнавали усі. Саме тому у раціоні можна було зустріти сосиски, консерви, випічку — все, що є дешевим, ситним, але в жодному разі не корисним для дитини. У 1998 у шкільних їдальнях вперше провели реформу, заборонивши будь-які оброблені продукти, заморожену їжу, фастфуд та шкідливі снеки. У 2008, вже після входження до складу ЄС, естонські діти побачили нове шкільне меню.
Так, на обід у школі подають обовʼязкову першу страву з мʼясом та овочами, основну страву, де у складі є крупи та овочі, шоколадний йогурт (в останні роки його замінюють на аналог без цукру, фрукти або корисні солодощі) та цілозерновий хліб. Все зроблено так, щоб меню їдальні нагадувало обід вдома, до якого так звикли діти. Проте, цей варіант набагато корисніший.
Обіди в школах безплатні, навіть більше: батьки також можуть обрати кашу на вибір. Один день на місяць дітям влаштовують cheatmeal — день, коли можна їсти те, що в інші дні заборонено. Найголовніше, що кожна дитина може висловити свою думку щодо їжі в школі анонімно у спеціальному застосунку.
Іспанія: від цукру відвертають увагу розвагами
Італія та Іспанія — південні країни європейського континенту завжди відрізнялися відкритим темпераментом. Діти звикають до екстравертного оточення, а також постійних частувань, як заведено в іспанських оселях. Ситуація на 2015 рік була наступною: 40,6% іспанських дітей у віці від 6 до 9 років мали проблеми з вагою, 17% страждали на ожиріння.
Реформа шкільного харчування зменшила ці показники до 10%. Однак, допомогла не тільки відмова від цукру, а ще й спілкування. Під час обіду до дітей у школі зазвичай виходить кухар чи психолог, який розважає учнів та у процесі гри дізнається, чи все їм сподобалось у раціоні. Також можуть увімкнути музику або організувати невеличку руханку після обіду.
План шкільного харчування простий: за основу взяли середземноморську дієту, якій має відповідати 50% шкільного меню. За правилами дієти, страва має поєднувати білки, свіжі овочі, вуглеводи та корисні жири. Найчастіше учням пропонують овочевий суп, курку з картоплею, овочі та фрукти, свіжу рибу. Від гострої та жирної їжі, якої багато у традиційній кухні Іспанії, школи поступово відмовляються.
США: ведуть боротьбу з фастфудом вже 20 років
Шкільна їжа в США дуже довгий час підпорядковувалася лише місцевій владі. У результаті, виникла величезна проблема швидкоїжі.
У 1998 ситуацією з дитячим ожирінням в Америці почали займатися на федеральному рівні. Конгрес розробив програму переходу на здорове харчування, обклав податками та штрафами безліч закладів, що постачали швидкоїжу в школи, розробили нормативи білків, жирів, вуглеводів та список заборонених продуктів.
І тут виникла ще одна проблема: багато американських дітей страждають на різні харчові алергії. Арахіс був одним з найбільших чинників алергічних реакцій, а у 1990-х роках майже 20% дитячих солодощів містили вироби з цього продукту. Саме тому найперше правило харчування в американських школах: жодних алергенів! Усе в шкільних їдальнях гіпоалергенне, обмінюватися їжею не можна, навіть на свята заведено дарувати не їстівні подарунки.
Вже 20 років у школах США на ланч діти отримують на вибір овочі, пластівці без цукру, мʼясо та рибу, вегетаріанські страви, корисні солодощі та фрукти. Однак, багато шкіл все ще пропонують дітям білий хліб, шоколадне молоко з цукром, солодку випічку, адже шкільний раціон залежить від коштів у місцевому бюджеті та постачальників.
В цілому, боротьба за здорову їжу в школі стала вже справжнім трендом по усьому світу. В Україні вже з 2019 працює платформа ЗнаЇмо, мета якої — розповісти про корисні продукти та харчові звички дітям.
Коментарі
Додати коментар