Автор: Irina Gnezdilova
На початку року класні керівники проводять батьківські збори, присвячені організаційним питанням. Проте, будь-які організаційні питання значно легше вирішувати тоді, коли батьки знають один одного та мають спільне бачення.
Пропонуємо декілька ідей, які допоможуть педагогам або психологам провести батьківські збори, направленні на згуртування батьківської спільноти, узгодження спільних цінностей та правил взаємодії.
🤷Одразу може виникнути думка, що ці поради будуть корисними для батьків першокласників. Але це не так.
Батьківська спільнота змінюється кожен раз, коли в клас приходить новий учень; також можуть змінюватися правила школи, змінюються вікові особливості дітей, і це ставить нові виховні задачі перед батьками та школою. Про все це варто розмовляти. Тож знайомитися ближче одне з одним ніколи не пізно і ніколи не завадить!
Крок 1
Для початку підготуйте простір і поставте стільці в формі кола. Ми вже описували на сторінках спільноти формат проведення зборів саме у формі кола. Ознайомитися з ним можна за посиланням
Таке розміщення дасть учасникам можливість побачити один одного не тільки зі спини. Поміркуйте, адже саме так, багато років поспіль вони бачать один одного під час зборів.
Крок 2
Поясніть учасникам мету зборів і позначте їх тривалість.
Крок 3
Запропонуйте декілька домовленостей, які будуть діяти протягом зустрічі. Серед них:
📍 відкритість до нового досвіду;
📍 «я-повідомлення» - говорити від себе та про себе;
📍 повага до слів та пропозицій кожного.
Роз’ясніть кожну з домовленостей, щоб впевнитися, що всі її зрозуміли. Анонсуйте, що згодом усі охочі зможуть запропонувати свої, важливі для них домовленості.
Крок 4
❓Підготуйте декілька питань для бліцзнайомства. Це можуть бути питання або фрази, які треба продовжити, на кшталт:
📍 Мене звуть. За професією я…
📍 Як я люблю проводити вільний час.
📍 Я тато/мама (ім’я дитини). Найяскравіша риса характеру мого сина/доньки.
📍 Труднощі, з якими я стикаюся в процесі навчання та дорослішання моєї дитини.
📍 Щоб краще розуміти свою дитину, я...
📍 спогад з мого шкільного життя.
📍 В цій школі мені подобається те, що …
📍 Правило або традиція які, на мою думку, варто додати у взаємодію батьків в класі, щоб освітній процес дітей був ефективніше та комфортніше
Запропонуйте учасникам порахуватися на 1-2 та сформуйте 2 кола – зовнішнє і внутрішнє. Коли внутрішнє коло стане обличчям до зовнішнього, у кожного з’явиться співрозмовник.
Назвіть першу заготовлену фразу і попросіть обговорити її в парах протягом однієї-двох хвилин. Після означеного часу запропонуйте зовнішньому колу переміститися на 1 людину за годинниковою стрілкою і в нових парах обговорити наступне питання. Таким чином учасники матимуть змогу за досить короткий час поспілкуватися з декількома людьми і ближче дізнатися одне про одного.
Поверніть учасників в коло на стільцях та поставте запитання.
📍 Як їм такий формат спілкування?
📍 Що нового та цікавого вони дізналися один про одног
📍 Які емоції та думки у них з’явилися під час спілкування?
📍 Як змінилася атмосфера в класі після такого спілкування, якщо змінилася?
Крок 5
Мозковий штурм. Об’єднайте учасників у 2 або 3 групи (залежно від кількості присутніх) та роздайте групам по 10 клейких стікерів.
▶️ Запропонуйте сформованим групам протягом 10 хвилин згенерувати правила, важливі для спілкування батьків, або ідеї стосовно того, що могли б організовувати батьки протягом року. Один папірець для однієї пропозиції.
▶️Поясніть, що тут може бути широке коло пропозицій: від правил спілкування в чаті, до традицій спільного дозвілля чи індивідуальних мініконсультацій з вчителем.
Після завершення часу розмістіть усі стікери на ватмані, зачитайте і класифікуйте за напрямами. Наприклад, дозвілля, домовленості тощо.
▶️ Запропонуйте групі проголосувати за ті пропозиції, які вони:
• вважають найцікавішими;
• готові брати участь в їх реалізації.
☝Детально обговоріть пропозиції, які набрали найбільшу кількість голосів. Тут може знадобитися колективне вироблення стратегії по їх реалізації.
До прикладу, багато батьків проголосували за спільні пікніки. Складіть план першого пікніка: де і коли він може відбутися, хто готовий допомогти в його реалізації тощо.
Крок 6
Поясніть батькам, що освітній процес – це процес, якість якого залежить від активної включеності трьох сторін: учнів, батьків та дітей. Проте в кожної зі сторін є свої задачі. Але саме тісна взаємодія всіх забезпечує якість освітнього процесу. Закріпіть свої слова, продемонструвавши 3 великих паперових кола, різного кольору, що накладаються одне на одне, створюючи композицію.
1️⃣2️⃣3️⃣ Розмістіть в просторі класу 3 мультистанції під назвою «Діти», «Батьки», «Вчителі» (ватман з відповідною назвою, закріплений на стіні, шафі або дошці).
Запропонуйте учасникам відчути себе в цих ролях. Тобто, підійти до кожної станції та приміряти на себе роль дитини, вчителя, батька. Перебуваючи в цій ролі, запропонуйте поміркувати й написати на ватмані відповідь на питання “Що я маю робити в школі? Чого хочу?”.
⏱На цю вправу може знадобитися орієнтовно 10 хвилин. Ви можете полегшити виконання завдання, разом з групою поміркувавши над першою відповіддю та зафіксувавши її на дошці. Поверніть учасників на стільці та обговоріть питання :
• Як вам було в різних ролях?
• Чим цей досвід може бути корисним для життя класу?
Підсумуйте: цей крок допоможе побачити спільне та відмінне в кожній групі, а також “приміряти” на себе різні ролі, відчути їх очікування та побоювання, ефективніше вирішувати складні ситуації.
Крок 7
🚣Вправа «В одному човні».
Розкажіть батькам про те, що коли дитина постає перед труднощами в процесі навчання, то тільки спільна та злагоджена робота вчителів і батьків допомагає учням долати життєві негаразди.
Об'єднайте батьків в 3 групи (слідкуйте, щоб їх склад був вже інший, порівняно з попередніми вправами) і запропонуйте кожній групі по 5 хвилин подумати над окремими питанням:
❓Приклади питань:
• Дитині важко дається математика. Що в цій ситуації можуть зробити батьки та вчителі?
• Дитину ображають однокласники (дражнять, придумують прізвиська).
• Дитина часто забуває необхідні для навчання речі.
Питання можуть бути різними, залежно від віку дітей.
Обговоріть напрацювання кожної групи в спільному колі. Зафіксуйте створені алгоритми рішень.
Подякуйте батькам за активність, зауважте цінність створених напрацювань для подальшої взаємодії, розуміння один одного, вирішення складних ситуацій.🤗
Крок 8
Запропонуйте зробити фінальну рефлексію зборів. Для цього, передаючи по колу м’ячик, запропонуйте кожному сказати по 3 слова, з якими кожна людина йде із зустрічі.
Зверніть увагу: орієнтуючись на динаміку групи, активність батьків, глибину обговорень, ви можете розділити запропоновані активності на двоє батьківських зборів. Під час перших провести кроки 1-5, а під час других — опрацювати вправи 6 та 7 кроку.
Коментарі
Які цінні поради....крок 8...родзинка....
Додати коментар