Д/з на зимові канікули: закордонний досвід й українські правила

Д/з на зимові канікули: закордонний досвід й українські правила
Канікули
Дата: 02.01.2025

У більшості українських шкіл розпочалися зимові канікули. У кожному регіоні їхня тривалість різнитиметься: здебільшого — два тижні, а от у Черкасах, Кропивницькому та деяких районах на Буковині — місяць.

Для школярів канікули — довгоочікуваний час для відпочинку і розваг. А от освітяни побоюються, що за такий тривалий період відсутності в школі діти забудуть усе, що вивчили за перші дві чверті. І, як і раніше, відпускають дітей на відпочинок з важким серцем та великим домашнім завданням.

Освіторія.Медіа вирішила вивчити досвід Ірландії, Швейцарії, Франції, Німеччини, Португалії, США та Ізраїлю. І з’ясувати, яким там є обсяг завдань на канікули, зокрема в молодшій школі, де діти ще не вміють самостійно визначати своє навчальне навантаження.

Швейцарія

23 грудня — 6 січня — різдвяно-новорічні канікули. Домашніх завдань на канікули немає ніколи (незалежно від тривалості відпочинку: чи це тиждень, чи три). Навіть у навчальний період домашка мінімальна. Її дають двічі на тиждень: у середу та п’ятницю. Із завданнями дитина цілком спроможна впоратися самостійно, витрачаючи від 5 до 15 хвилин. Усі завдання — у робочому зошиті, і дитина сама обирає, що і коли робити.

Португалія

Тут зимові канікули, як і в більшості українських шкіл, із 23 грудня до 3 січня включно. Домашніх завдань немає не тільки на канікули, а й під час навчання. Усе важливе і необхідне роблять у школі. Тому канікули — це радше «головний біль» батьків, куди прилаштувати малечу. Більшість їде до бабусь-дідусів, поки батьки на роботі. У кого немає такої опції, вирушають на ATL — аналог нашої групи подовженого дня. Під час навчання вона працює з 15:30 до 19:00. На канікулах з 8:00 до 19:00. На кожні пів дня розписані активності, наприклад до обіду — театр, після обіду — малювання, знайомство з музичними інструментами, настільні ігри чи прогулянка в саду. Оплата залежить від доходів батьків: що менше вони заробляють, то менше платять (найменша ціна — 30 євро на місяць без їжі, максимум — 80 євро).

Франція

У Франції теж почалися канікули — різдвяні, наступні будуть зимові. У цій країні є ще великодні й весняні вакації окремо. Канікули часті, хоч і недовгі. Різдвяний відпочинок (21.12–06.01), а також канікули на День усіх святих і початок навчального року мають однакові дати для школярів усієї Франції. А от зимові та весняні канікули для трьох зон країни починаються і закінчуються в різні дні з різницею в тиждень.

Домашні завдання отримують усі. Утім їхній обсяг залежить від класу навчання — що старші діти, то складніші вправи. А ще завдання на канікули — це лише стандартне завдання на понеділок першого навчального тижня.

Наймолодшим учителі пишуть, щоб читали щодня, бо це важливо. Трохи старшим пропонують почати ознайомлюватися з віршами, які слід буде в перший тиждень навчання вивчити напам’ять. І кілька математичних прикладів. Усе! Решту часу слід насолоджуватися відпочинком у родинному колі.

А ще діти отримують завдання домашніх поробок. Наприклад, одному українському хлопчику, який вчиться в другому класі, дістався слоїк, де шарами були насипані борошно, цукор, вівсянка, шоколад, а на звороті листівки-ялинки — рецепт різдвяного печива. Вдома в суху суміш додали одне яйце і 115 грамів вершкового масла, потім було випікання в духовці.

Ірландія

Цьогоріч канікули почалися тут 20 грудня і триватимуть до 6 січня. Завдань у молодшій школі не задають взагалі — гуляй насолоджуйся життям. Хіба що батьки не можуть придумати щось на кожен день майже тритижневого відпочинку і тоді можуть придбати книжку з розмальовками та завданнями на логіку. Ціна символічна — 2 євро.

Німеччина

У німецькій початковій школі завдання для кожного учня свої, індивідуальні, залежно від того, що дитині найкраще вдається, чим вона цікавиться. Головний акцент — на задоволенні і якісному відпочинку. У кожного школяра є робочий зошит, а там — вправи наперед. Тобто кому подобається математика — бери і розв’язуй скільки хочеш і коли бажаєш.

Ізраїль

Зимових канікул із прив’язкою до пори року в цій країні немає. Є лише канікули на Хануку. Цьогоріч — із 27 грудня до 2 січня. Торік — із 10 до 15 грудня. Оскільки відпочинок нетривалий, завдання теж умовні і символічні. Дітей можуть попросити хіба що прочитати текст та зробити кілька математичних прикладів. Головне гасло ізраїльських учителів початкової школи — не вантажити дітей ані завданнями, ані стресом. Перші роки учні в школі пишуть олівцем, щоб легко можна було виправити помилку. Діти, які встигли повчитися в Україні, порівнюють своє навчання «тут і там» і називають навчання в Ізраїлі «лайт-версією».

Сполучені Штати

Зимовий відпочинок — з 23 грудня до 3 січня. Жодних завдань від школи, які були б пов’язані з навчанням. Лише список усіляких веселощів, які можна робити разом з рідними: як-от покататися на ковзанах усією родиною, роздивлятися небо і шукати цікаві хмаринки, читати з батьками улюблену книгу на ніч. Перелік діти отримують в останній навчальний день, батьки додають ще й свої традиційні родинні забави і планують походи до музеїв, на які зазвичай бракує часу під час навчання. Якщо діти на канікулах вирушають у подорож — з них щоденник вражень із презентацією замальовок після повернення перед усім класом.

Україна

У нашій країні домашні завдання на вихідні та канікули для учнів початкових класів заборонені ще з 2020 року. Про це йдеться в Методичних рекомендаціях щодо заповнення Класного журналу учнів початкових класів Нової української школи.

Питання з домашніми завданнями для старших класів законодавчо поки не врегульовано, тому їхній обсяг залишається на розсуд учителів та їхній здоровий глузд.

Останнє дослідження PISA 2022 року показало, що українські діти (ідеться про 15-річних) витрачають на домашні завдання найбільше часу з-поміж своїх однолітків. Зокрема, в Україні: 32% школярів витрачають на домашнє завдання з математики до пів години, решта — в рази більше, у Словаччині — 67%, у Польщі — 54%, в Естонії — 52%. Тобто в цих країнах більше половини дітей витрачають на домашні завдання розумну кількість часу, тоді як в Україні учні здебільшого перевантажені домашкою. І починається це ще із початкової школи, розповідають батьки українських учнів.

І саме надмірні обсяги завдань, за оцінками дослідників, негативно впливають на навчання. Особливо для молодших школярів. Робимо висновки разом!

Вподобайки:

2
2
0
0

Коментарі

Лана

Ну,та наші освітянські ідіоти вирішили поскорочувати канікули і тішаться,як дебіли.От у Львові є депутатка від притухлого Голоса. Давайте навчання буде до 20 чисел червня та виходимо у 15 серпня.А про спеку у класах тітка нічого не чула.Та й зарплати які за кордоном.Потім дати по вухам у Києві ,то притухла.Перший раз тішуся з рішення центральної влади.Скільки у школі працювала говорити не доводиться

Додати коментар

Новини:

Поділитися: