Роз`яснення МОН щодо змін до штатних розписів закладів дошкільної освіти відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» від 06.06.2024 № 3788-IX

Роз`яснення МОН щодо змін до штатних розписів закладів дошкільної освіти відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» від 06.06.2024 № 3788-IX
Дата: 03.02.2025

Лист МОН від 31.01.2025 р. №1/1984-25

У додаток до листа Міністерства освіти і науки України від 08.01.2025 № 1/416-25 «Про робочий час та педагогічне навантаження працівників закладів дошкільної освіти» щодо змін до штатних розписів закладів дошкільної освіти відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» від 06.06.2024 № 3788-IX, введеного в дію 1 січня 2025 р. (далі – Закон № 3788), інформуємо.

Відповідно до частини сьомої статті 51 Закону № 3788 штатні розписи державних і комунальних закладів дошкільної освіти розробляються на основі типових штатних нормативів закладів дошкільної освіти, затверджених центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, та затверджуються керівниками відповідних закладів дошкільної освіти за погодженням з їх засновниками.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 04 листопада 2010 року № 1055 «Про затвердження Типових штатних нормативів дошкільних навчальних закладів» (далі – наказ № 1055) затверджені Типові штатні нормативи дошкільних навчальних закладів (далі – Типові штатні нормативи), які на сьогодні використовуються закладами дошкільної освіти. Ці Типові штатні нормативи потребують змін у зв'язку із новими нормами Закону № 3788 щодо робочого часу педагогічних працівників на ставку і зміни норм педагогічного навантаження деяких категорій педагогічних працівників; введення нових посад працівників, необхідних для організації роботи закладів дошкільної освіти тощо.

Зміни до Типових штатних нормативів будуть затверджені після прийняття Кабінетом Міністрів України положень про типи організації освітньої діяльності у закладах дошкільної освіти та внесення змін до нормативних актів з оплати праці.

Водночас, наразі відповідно до наказу № 1055 керівникам закладів надається право у разі виробничої необхідності змінювати штати окремих структурних підрозділів або вводити посади (крім керівних), не передбачені штатними нормативами для даного закладу, в межах фонду оплати праці, доведеного лімітними довідками на відповідний період. Заміна посад працівників може здійснюватися лише в межах однієї категорії (педагогічного, господарсько-обслуговуючого тощо) персоналу.

Також керівникам закладів надається право у разі виробничої необхідності за рахунок спеціального фонду вводити додаткові посади, необхідні для забезпечення роботи закладу.

Крім того, відповідно до статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері освіти належать такі з власних повноважень, як управління закладами освіти, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; створення необхідних умов для виховання дітей; сприяння діяльності навчально-виховних закладів. Відповідно до цієї статті делегованими повноваженнями є: визначення потреби та формування замовлень на кадри для цих закладів, укладення договорів на підготовку спеціалістів, організація роботи щодо удосконалення кваліфікації кадрів.

Отже, виконавчий орган відповідної місцевої ради має забезпечити створення необхідних умов для виховання і навчання дітей та сприяти діяльності закладу освіти, що можливе, наприклад, шляхом прийняття рішення про введення до штатного розпису закладу освіти, із відповідним фінансуванням, необхідних додаткових посад.

Зокрема норма статті 26 Закону № 3788 щодо зменшенням норми педагогічного навантаження (безпосереднього здійснення освітнього процесу з вихованцями) для вихователів загальних груп з 30 до 25 годин на тиждень потребує збільшення кількості штатних одиниць вихователів на групу.

До внесення змін до Типових штатних нормативів рекомендуємо при розрахунку кількості штатних одиниць посад вихователів на одну групу у закладах дошкільної освіти усіх типів керуватися розрахунком, зазначеним у листі Міністерства освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 18.02.2011 № 1/9-114, № 02-8/100 «Про застосування Типових штатних нормативів дошкільних навчальних закладів» для закладів дошкільної освіти компенсуючого та комбінованого типів.

Зазначені норми застосовуються також з 2017 року для розрахунку кількості штатних одиниць посад вихователів в інклюзивних групах у закладах дошкільної освіти (норма педагогічного навантаження на ставку вихователям інклюзивних груп була зменшена з 30 до 25 годин на тиждень Законом України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII).

У закладі дошкільної освіти (у групі) з режимом роботи, який не зазначений у цій таблиці, необхідна кількість штатних одиниць вихователів розраховується, враховуючи режим роботи закладу (групи), норму педагогічного навантаження вихователя 25 годин на тиждень та час на передачу зміни (20-30 хвилин).

Ще раз наголошуємо, що попри те, що Закон України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III втратив чинність з 1 січня 2025 року, нормативно правові акти, розроблені на його виконання, та інші, зокрема, які регулюють питання трудових відносин працівників, оплати праці, наповнюваності груп, штатних нормативів тощо, є чинними до приведення їх Кабінетом Міністрів України та міністерствами у відповідність з вимогами Закону № 3788, як це встановлено абзацами першим, восьмим-десятим підпункту 1 пункту 5 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3788.

Додатково інформуємо, що відповідно до статей 26, 28 Закону № 3788 Міністерством освіти і науки України видано наказ від 27 січня 2025 року № 100 «Про внесення зміни у додаток 9 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557».

Цим наказом унормовується питання оплати праці педагогічних працівників закладів дошкільної освіти, зокрема встановлено, що посадовий оклад (ставка заробітної плати) встановлюється педагогічному працівнику за робочий час, визначений відповідно до законодавства: для керівника, вихователя-методиста, соціального педагога, асистента вихователя – 35 годин на тиждень; для вихователя, практичного психолога та інших педагогічних працівників – 30 годин на тиждень.

Норма педагогічного навантаження (безпосереднє здійснення освітнього процесу з вихованцями), що є складовою робочого часу педагогічного працівника закладу дошкільної освіти, становить для:

вихователя, інструктора з фізкультури – 25 годин на тиждень; музичного керівника – 24 години на тиждень;

практичного психолога, вчителя-дефектолога, вчителя-логопеда – 20 годин на тиждень;

керівника гуртка (студії, секції тощо), вчителя – 18 годин на тиждень.

Робота педагогічного працівника понад норму педагогічного навантаження (виконання методичної, організаційної роботи та іншої педагогічної діяльності, передбаченої трудовим договором) може здійснюватися поза межами закладу освіти.

Години заміщення тимчасово відсутніх педагогічних працівників не враховуються в нормі робочого часу та оплачуються додатково відповідно до вимог чинного законодавства.

Вихователям і помічникам вихователів, які працюють у групах з перевищенням норм наповнюваності груп, відповідно до законодавства встановлюється доплата за кожного вихованця понад визначену норму у розмірі частки посадового окладу відповідного працівника.

Також додаток 9 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557 доповнено нормою, що засновники державних і комунальних закладів дошкільної освіти мають право встановлювати посадові оклади, доплати, надбавки та грошові винагороди у розмірі, що перевищує розмір, визначений Кабінетом Міністрів України, а також мають право встановлювати для працівників додаткові винагороди та допомоги, крім передбачених Законом України «Про дошкільну освіту» та іншими нормативноправовими актами у сфері освіти.

Наразі наказ направлено на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

Крім цього повідомляємо, що Міністерством освіти і науки України підготовлено проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. № 346 і від 14 червня 2000 р. № 963», який погоджено із усіма зацікавленими центральними органами виконавчої влади, асоціаціями органів місцевого самоврядування та органами роботодавців і профспілок, отримано висновок Міністерства юстиції України про відповідність та надіслано на розгляд Кабінету Міністрів України. Зазначеним проєктом постанови:

доповнено перелік посад педагогічних працівників, зокрема посадами заступника директора закладу дошкільної освіти з організації освітнього процесу, керівника структурного дошкільного підрозділу, а також посада вчителя всіх спеціальностей конкретизована «(у тому числі вчитель-дефектолог, вчитель-логопед)»;

вносяться зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, зокрема, щодо встановлення тривалості щорічної основної відпустки 56 календарних днів усім педагогічним працівникам закладів дошкільної освіти.

Вподобайки:

0
0
0
0

Коментарі

Алекс

У 241-му ліцеї географічка – садистка

Додати коментар

Новини:

Поділитися: