Канікули для учнів – це час відпочинку та нових вражень. Проте для педагогічних працівників цей період є не менш насиченим і важливим. Адже під час канікул вчителі мають можливість не лише відпочити і набратися сил, а й поглибити свої професійні знання, ознайомитися з новими технологіями та розробити цікаві проекти для своїх учнів. Це час для саморозвитку, творчості та підготовки до нових звершень.
Отже, які норми містить законодавство для врегулювання режиму роботи педагогічних працівників під час канікул?
Відповідно до п. 25 Типових правил внутрішнього розпорядку для працівників державних навчально-виховних закладів України, затверджених наказом Міністра освіти України від 20.12.1993 р. N 455, під час канікул, що не збігаються з черговою відпусткою (чергові відпустки педагогічним працівникам закладів освіти надаються в період літніх канікул), керівник закладу освіти залучає педагогічних працівників до педагогічної та організаційної роботи в межах часу, що не перевищує їх навчального навантаження до початку канікул.
Також відповідно до п. 5.2.2 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2021–2025 роки (Мінекономіки зареєструвало Галузеву угоду 18.06.2021 р. за № 12) сторони Угоди домовилися, що залучення вчителів, які здійснюють індивідуальне навчання дітей за медичними показаннями, а також асистентів учителів до виконання іншої організаційно-педагогічної роботи в канікулярний період здійснюється в межах кількості годин навчального навантаження, установленого при тарифікації до початку канікул.
Ці та інші питання визначення робочого часу педагогічних працівників у період канікул можуть бути окреслені в Правилах внутрішнього трудового розпорядку, затверджених у закладі освіти.
Наприклад, у такому документі може бути:
• чітко прописано межі залучення педагогічних працівників до роботи в канікулярний період;
• зазначено, що організація роботи педагогічних працівників у канікулярний період здійснюється згідно з планом роботи в канікулярний період.
Години роботи педагогічного працівника в період канікул табелюються в загальному порядку. Оскільки оплата праці здійснюється згідно з обсягом педагогічного навантаження, то в табелі обліку використання робочого часу зазначаються години педагогічного навантаження, які має педагог за тарифікацією.
Особи із числа керівного, адміністративно-господарського та навчально-допоміжного персоналу можуть виконувати в цьому ж закладі освіти викладацьку роботу чи заняття з гуртківцями. Це директор, його заступники та інші працівники (наприклад, секретар, головбух тощо).
Для таких працівників за основним місцем роботи канікули також є робочим часом. І, враховуючи, що вони одночасно виконують у цьому закладі викладацьку роботу з оплатою за тарифікацією, то в період канікул також повинні виконувати іншу педагогічну діяльність (підготовчу, виховну, методичну, організаційно-педагогічну та іншу роботу).
У період канікул педагогічні працівники можуть:
• використати соціальну відпустку, адже така відпустка не належить до щорічних та надається в будь-який час календарного року, незалежно від відпрацьованого часу та від дати досягнення дитиною відповідного віку;
• використати частину невикористаної щорічної основної відпустки, якщо колективним договором закладу освіти передбачена можливість її використання не в період літніх канікул.
Механізм оплати роботи педагогів у період канікул визначено п. 71 Інструкції №102 від 15.04.1993 р. «Про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти», в якій зазначено, що за час роботи в період канікул оплата праці педагогічних працівників та осіб з числа керівного, адміністративно-господарського та навчально-допоміжного персоналу, яким дозволяється вести викладацьку роботу або заняття з гуртківцями в тій же установі, провадиться з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, що передувала початку канікул.
Отже, якщо в період канікул педагогічні працівники (як основні працівники, так і сумісники) залучаються до роботи, то вони отримують зарплату, встановлену при тарифікації з усіма доплатами та надбавками, зокрема, доплатою за перевірку письмових робіт, за класне керівництво, за завідування навчальним кабінетом тощо.
Зарплата в період канікул виплачується за час роботи, тобто, якщо в педагога на період канікул є робота (це інша педагогічна діяльність, передбачена посадовими обов’язками та режимом робочого часу) і він її виконує.
Згідно з листом МОН від 10.08.2018 р. № 1/11-8468 педагогічні працівники, які працюють за сумісництвом, зарплату отримують згідно з тарифікацією (п. 68 Інструкції № 102). Винятки складають тільки керівники гуртків у закладах освіти, для яких цей заклад освіти не є основним місцем роботи, — згідно з п. 90 Інструкції № 102 оплата праці таких керівників гуртків здійснюється на умовах погодинної оплати праці.
Юрисконсульт ЧООППОНУ Тамара ПОСИПАЙКО
Коментарі
Думав....розпорядок.....помилився.....режим....
Додати коментар